Předvánoční čas

S dětmi jsme se připravovali na příchod Ježíška, navozovali jsme příjemnou předvánoční atmosféru světýlky, zimní a vánoční výzdobou, poslechem koled. Vyráběli jsme přáníčka a dárečky pro rodiče, stavěli sněhuláky na školní zahradě, cvičili a protahovali těla, odpočítávali dny do příchodu Ježíška. K tomu nám sloužil adventní kalendář z andílků, který jsme měli na očích v naší třídě.

Tento čas byl kouzelný, děti se na nové hračky velmi těšily. Boudo, budko

Děti z Červeného klíčku mají moc rády pohádky a ještě radši je hrají, dramatizují. V druhé půlce listopadu jsme se věnovali právě pohádce o zvířátcích, Boudo, budko. 

Zaměřili jsme se také na budování kamarádských vztahů a na vzájemnou pomoc mezi dětmi. 

Děti milují převlékání se do kostýmů a čepiček zvířátek, zahráli jsme si tedy pohádku několikrát. 
Podzim přichází

Klíček do lesa a podzimní zahrádky

Dětem byly nabízeny činnosti zaměřené na podzimní přírodu a počasí. Jejich prostřednictvím si děti osvojovaly základní poznatky o přírodě a jejích proměnách. Zabývali jsme se charakteristickými znaky podzimu, pozorovali měnící se přírodu, stromy, keře, plody a práci na poli.

Činnosti byly motivované plody podzimu - kaštany, jablky, hruškami atp. Děti se učily vnímat krásy podzimní přírody a její barevnost. Průběžně obohacujeme slovní zásobu dětí, mají dostatek příležitostí ke zdokonalování se v mluveném projevu. 

Ve středu 20. října jsme ve třídě měli projektový den "Den stromů". 

Den stromů

Dobré ráno, dobrý den,

hrajeme si s podzimem.

Listí zlátne, padá dolů,

bude nám tu dobře spolu.

Jako má každý zapsané své jméno v kalendáři, i stromy mají určený svůj den, svůj svátek. Jaký je rozdíl mezi stromem a keřem? Jak vypadá kmen, kořeny, kde najdeme větve? Jsou všechny kůry na kmeni stromů stejné? Snažili jsme se společně s dětmi najít odpovědi na mnoho otázek, které nás v souvislosti se stromy napadly. Děti si osahaly větvičku s listy a větvičku plnou jehličí a porovnávaly je mezi sebou. Společně jsme také nakreslili velký strom, který jsme ozdobili otisklými dlaněmi v barvách podzimního listí. 

Často také zařazujeme relaxační chvilku s koshi zvonkem, který svými jemnými tóny přispívá k psychické pohodě dětí. 


Ježek a jablíčko
V tomto týdnu jsme se více zaměřili na plody podzimu - jablka a hrušky. Na podzim se sklízí tyto plody ze stromů a ukládají se do bedýnek a přepravek, zavařují se, vyrábí se mošt. Činnosti byly nabízeny jak na stolcích, tak i na zemi, podle zájmu a potřeb dětí. Vnímali jsme změny, které přicházejí s podzimem (počasí, vůně, barvy, teplejší oblečení, ..) a s tím spojené vytváření zdravých životních návyků a postojů. 

Děti se seznámily s novou písničkou Ježek Bodlinka a s básničkou o ježkovi, kterou jsme doplnili pohyby. Každý den se věnujeme pohybovým chvilkám, stavíme překážkové dráhy s Picklerovým trojúhelníkem, bosonohými chodníčky a kameny a snažíme se rozvíjet hrubou motoriku dětí. Uspávání broučků

S dětmi jsme ve třídě vyráběli broučky ze skořápek od ořechů, které si děti ozdobily temperovými barvami. Nohy jsme broučkům nalepili z barevného papíru, děti z nich měly velkou radost. Společně jsme je, s básničkou Zamykám zamykám les, uspali u velkého pařezu nedaleko údolí Bořkov.