Klikněte pro nastavení vyššího kontrastu zobrazení Klikněte pro nastavení velikosti textu

Školní rok 2024/2025

Zveřejněno: 14.4.2025

KLÍČEK PETRKLÍČEK

Velikonoce

S dětmi budeme plést pomlázky, zdobit kraslice. Povídat si o tradicích Velikonoc.

Se žáky 8. tříd v rámci spolupráce se ZŠ jsme upekli velikonoční perníčky, ozdobili si je a vyrobili na ně košíčky.


Od semínka k rostlince

Tentokrát se zaměříme především na spolupráci s organizacemi. Navštívíme dílny ZŠ, kde se s námi do tvoření ze dřeva a seznámení s nářadím zapojí dívky z 8.tříd, navazování vztahů mezi různými generacemi. Navštívíme DPS s jarním vystoupením a s hrátkami se staršími lidmi. Děti si mezi nimi budou hledat kamarády,
představí se jim a ve skupinkách lidem představí pravidla různých her ze školky a zahrají si s nimi.

V ZUŠ si děti zkusí tvořit z keramické hlíny. Poté budou pozorovat změnu – měkká hlína, která se po vypálení změní v pevnou keramiku.

V pátek se v základní škole s chlapci 8. tříd zapojíme do velikonočního pečeni a tvoření.

Budeme tak děti vést k poznávání nových prostředí, zvykání si na změny, spolupráci s různými věkovými kategoriemi a poznávání rozdílností mezi nimi.

V rámci pohybových aktivit budeme cvičit s overbally, protahovat svá těla a využívat sportovní hřiště u školy na pohybové hry.

S dětmi si povíme o mezinárodním Dnu zdraví, jak jsou důležité pravidelné návštěvy lékařů, čištění zubů apod.

V průběhu týdne si v rámci ranních činností budeme povídat o rostlinách, jak plyne jejich vývoj od semínka až po to, kam s odkvetlými květinami. Děti budou skládat dějovou posloupnost, procvičovat sluchovou pozornost či ve skupinkách přicházet na to, které místo je pro něj nejkrásnější (navázání na práci s knihou Nejkrásnější místo na světě).


Návštěva kovárny
Ve čtvrtek jsme s dětmi navštívili pana Faita, který dětem ukázal práci kováře, jaké používá nářadí, co je to výheň, kovadlina či stáčečka.
Vyrobil před našima očima svícen na svíčky, který nám ve třídě zůstane. Děti si obtěžkaly i to nejtěžší kladivo a zkusily, jak pevný dokáže být spoj dvou kovových tyčí díky poctivé kovářské práci.

Spolupráce s obecní knihovnou
Naše další návštěva knihovny byla již v nových prostorách obecního domu, kde si děti měly možnost prohlédnout především dětské oddělení plné knížek a her. Paní knihovnice měla pro děti připravenou kooperativní činnost ve skupinkách, kdy dostaly obrázky s dějovou posloupností klasických pohádek a poté ve skupince danou pohádku převyprávěly a poskládaly obrázky ve správném pořadí.

Chystáme se na školu v Modrém klíčku
S předškoláky jsme se cíleně zaměřili na přípravu k zápisu a na školu. Povídali jsme si o režimu dne, o životních cyklech rostlin, zvířat a lidí.
Děti skládaly tangramy, hlavolamy, rády tvořily ze dřeva v naší dílničce.
Malovali jsme hudební nástroje na jarní výstavu, tvořili slepičky z barevných papírů (děti se tak podílí na výzdobě školky).
Aktivně trénujeme na sportovní soutěž školek.

Plavání předškoláků v Litomyšli
V polovině prosince jsme s předškoláky začali jezdit na plavecký výcvik na bazén do Litomyšle, kde v průběhu 10 lekcí plavčíci děti seznámili s vodou, u několika dětí překonaly strach a obavy z vody. Naučili je dýchání do vody, ponoření hlavy a také různé styly plavání. Děti plavaly nejdříve v malém bazéně a postupně přecházely i do velkého bazénu, byly si vyzkoušet páru, vířivku i venkovní bazén, zkrátka využili a zkusili veškeré možnosti, co bazén nabízí. Lekce plavání byly pestré, pro děti zábavné a hravou formou se toho spoustu nového naučily. Z posledního plavání neodcházel nikdo, kdo by se netěšil do vody nebo měl strach z vody.

Téma: Chystáme se na jaro

Začneme se s dětmi chystat na vyhnání zimy na společnou akci s rodiči vynášení Morany a tvořivou dílnu. A budeme se chystat vítat jaro, probouzet jarní přírodu, pozorovat první jarní květiny, později pak mláďátka zvířat.

Vyzdobíme si třídu a chodbu školky, budeme skládat origami z papíru, malovat hudební nástroje na jarní výstavu. Zapojíme se do výzdoby základní školy na jarní výstavu a vyrobíme s dětmi kurník se slepicemi v rámci tvoření.

Čeká nás trénování písniček a básniček na Jarní výstavu, která bude probíhat právě i v námi vyzdobené škole.

Zaměříme se na pohybové činnosti ve třídě i během pobytu venku. Začneme trénovat disciplíny na sportovní soutěž školek - skákání v pytli, házení na cíl, štafetový běh. Budeme zařazovat delší procházky po obci do přírody, budeme zdolávat různé terény.

Budeme se chystat na školu, budeme procvičovat grafomotoriku, abychom rozvolnili zápěstí u dětí, trénovat správných úchop tužky.


KLÍČEK DO LEDOVÉHO KRÁLOVSTVÍ

Téma: Lidské tělo a chystání se na karnevalové veselí

Povídání si o lidském těle a z čeho se skládá - pozorování rentgenových snímků, prohlížení knížek o lidském těle, malování postavy a také kostry.

Navštívila nás paní Dudychová s herničky Dudýsek v Litomyšli a připravila si aktivity na téma Lidské tělo. Děti zkoušely, jak teče krev krevním oběhem, čistily ruce od bacilů, zuby, modelovaly srdce z modelíny a spoustu dalšího. Vše bylo prožitkové a paní Duduchová měla použité vše nezávadné a z potravin a potravinářským barvivem.

V rámci Karnevalu si jako členové indiánského kmene Modrého klíčku budeme posílat dýmku míru na podporu přátelství a kamarádských vztahů. Budeme se snažit najít na druhých kladné vlastnosti a podporovat tak pospolitost.

Podílení se na výzdobě třídy a vyrábění klaunů z barevného papíru a krepáku.

Cvičení jógové sestavy, protažení celého těla, cviky postřeh a rychlost s padákem.

Četba knížky Eliáš a babička z vajíčka.

Téma: Zimní království

V průběhu ledna se zaměříme na zimní tematiku. Děti si osvojí poznatky o ročním období, seznamují se se změnami v přírodě a objevují je. Na základě pozorování je pojmenují, vysvětlují, experimentují.

Čeká nás experiment se sněhem, jak sníh vzniká a co způsobuje jeho znečištění. Budeme pozorovat, jaké nečistoty zanechá na filtračním papíru.

Zapojíme se do sčítání ptáků (nejen) na krmítku.

Budeme stavět ledové království, povídat si o životě v zimě, na jiných kontinentech, kde je zima celý rok, jaký život se tam nachází.

Čeká nás Hračkový den (13.1.), Mami, tati, pojď si hrát (16.1.) a pohádka Potrestaná pýcha (23.1.).

KLÍČEK K ADVENTU

Předvánoční čas

Předvánoční období bude zaměřené na činnosti, které pokrývají adventní dobu. Dochází k posilování vztahu k ostatním lidem, navštívíme Dům s pečovatelskou službou, kde zazpíváme vánoční koledy a písničky a děti lidem darují vlastnoručně vyrobené dárky – přání a dáreček.

Budeme si povídat o dobrém skutku a uděláme si ve třídě sklenici dobrých skutků, kam budou moct děti zaznamenat své dobré skutky. A snad právě tyhle pozitivní zkušenosti z dětství v nich probudí kladný vztah k pomoci druhým, který si ponesou do života.

V tomto období si děti tvoří a uvědomují citovou vazbu k rodinným příslušníkům a k lidem kolem nás. Děti se učí vnímat vánoční atmosféru a kouzlo. Vytváří se základy mravních vlastností, rozvíjí se empatie.

Společně s dětmi vytvoříme dopis pro Ježíška.

 

Vám přejeme krásný vánoční čas, svátky plné klidu a pohody,

kdy si rodina užije společně strávený čas v teple domova.

        

Advent klepe na dveře

Zaměříme se na činnosti předcházející adventní dobu a s ní i přípravy – výzdoba MŠ, tvoření rekvizit na vánoční vystoupení (benefiční koncert, rozsvěcení vánočního stromečku), výroba přáníček domů a do DPS.

Vedení dětí k úctě ke stáří, povídání si o tom, kdo žije v domově pro seniory, přiblížení ctnosti RESPEKTU, OCHOTĚ.

Namalujeme spolu symboly Vánoc, adventu.


KLÍČEK DO LESA A PODZIMNÍ ZAHRÁDKY

Zvířátka chaloupky v lese čistí



V tomto období budeme s dětmi sledovat rozmanitost počasí. Děti budou moct vnímat krásy podzimní přírody a barevnost.

Budeme si povídat o tom, jak změny počasí mají vliv na život zvířat, jaká zvířátka se ukládají k zimnímu spánku.

Uspíme si broučky a budeme pozorovat broučky na zahradě lupou, vyhledávat si je na obrázcích a pojmenovávat.

Čeká nás společná akce s rodiči - Broučkiáda.

S dětmi budeme obohacovat slovní zásobu a zdokonalovat je v mluveném projevu během trénování na vystoupení na benefičním koncertu a u rozsvěcení vánočního stromečku.


Výroba přírodního mýdla z kaštanů

V rámci environmentální výchovy jsme zkusili získat přírodní mýdlo, zcela ekologické bez chemií a přídavků.

S dětmi jsme v průběhu týdne chodili sbírat kaštany, které jsme pozorovali pod lupou, rozbíjeli je kladivem a zkoumali, co je uvnitř. Děti zapojily také své rodiče, se kterými se vydaly sbírat další kaštany na jiná místa po obci a po nasbírání 15 kg jsme je s dětmi usušili, očistili, zabalili do krabice a čekali na příjezd kurýra, který je dopraví do firmy na výrobu mýdel a jako odměna nás čeká od nich vyrobené mýdlo z kaštanů.

Abychom pochopili, jak také mýdlo vzniká, zkusili jsme si ho z malé části také vytvořit. Jak na to?

Rozdrtili jsme kaštany pomocí kladívka a svěráku. Kaštany jsme nasypali do vody (cca 100 ml, 1 lžíce nadrcených kaštanů). Pozorovali jsme, jak se z nich uvolňují saponiny a nechali je vylouhovat přes noc. Po asi 24 hodinách jsme měli ve skleničce pěnivý roztok s mycími účinky. Děti si ho přecedily do  dávkovače na mýdlo a začaly používat v umývárně. Také si s ním děti zkusily umýt své hrnečky.

Pěnivý roztok lze použít na všechny činnosti spojené s úklidem a péčí o tělo.



Činnosti budeme mít zaměřené na podzimní přírodu a počasí. Děti se učí vnímat krásy podzimní přírody, barevnost.

Budeme pozorovat proměny přírody, sbírat plody podzimu během vycházek. Čeká nás pozorování práce dospělých na polích a zahrádkách při podzimní sklizni. Budeme se seznamovat se zahradním náčiním (lopaty, hrabičky, …), čeká nás hrabání listí na zahradě. Budeme experimentovat s přírodninami a děti zapojí více smyslů (ochutnávání ovoce, pozorování lupou, poznávání hmatem, sluchová hra).  Děti budou objevovat význam ovoce a zeleniny pro zdraví člověka.

Zaměříme se na časové pojmy a souvislosti mezi nimi.

Děti budou moci zkoumat Montessori hračky jako je růžová věž, hnědé schody, vřeténka či barevné válečky.

 

V průběhu podzimu nás čeká drakiáda, návštěva tiskárny v Osíku, výlet do herničky do Litomyšle.

Uděláme si putování se skřítkem Podzimníčkem po Újezdě.


KLÍČEK KE ŠKOLCE

V průběhu září se s dětmi přivítal žabák Ferda, který nás bude spolu s emočními muškami provázet celý školní rok.

Dále se zaměříme na vedení dětí ke ctnostem a jako první se děti seznámili se ctností ODVAHA, jako další je POSPOLITOST a POCTIVOST.

Budeme navazovat na začátek měsíce a návštěvu knihovny - v polovině října navštívíme tiskárnu v Osíku, kde děti uvidí, jak vzniká kniha.

Téma: Les s Červenou Karkulkou

 Toto téma bude pro děti motivované Červenou Karkulkou. V rámci metody Hejného se zaměříme na předmatematickou gramotnost s pohádkou o Červené Karkulce, děti si zkusí krokování, dále zkusí, co vidí na obrázku (prostorové předložky, počítání, poměřování).

Uděláme si procházku k místu, kde bude možnost vidět více stromů pohromadě, aby děti dokázaly popsat, co je to les, jak může vypadat, jaké hrozí nebezpečí v lese (padající stromy následkem podmáčené půdy) a co se z takových stromů z lesa může vyrábět (papíry do tiskárny, na kreslení, …). Co všechno je ve třídě dřevěné, pozorování dřeva pod lupou, práce se dřevem v dílničce.

Zaměříme na se cvičení s prvky jógy, kde si děti osvojí určité základní jógové pozice motivované zvířátky.

Děti si budou moci zahrát loutkové divadlo, divadlo s maňásky či zdramatizovat pohádku sami s vypravěčem. Dramatizaci pohádky využijeme ke sblížení dětí, přizveme ostatní předškoláky z druhé třídy. Seznámíme děti se ctností pospolitostí.

Budeme krájet jablka a následně je sušit, dělat křížaly, aby děti ochutnávaly různé chutě. V rámci výtvarné výchovy si děti namalují les s Červenou Karkulkou a svými obrázky se budou podílet na výzdobě školky.


Téma: Mozaika přátelství

Zaměříme se na adaptaci dětí na nové prostředí třídy, paní učitelky, děti.         

Ve třídě budeme navozovat přátelskou atmosféru, vzájemnou důvěru mezi učitelkami a dětmi.

Budeme se učit používat nové pomůcky ve třídě, dělit se o hračky, hrát si.

Zopakujeme si již známá pravidla chování a postupně budeme spoluvytvářet další pravidla třídy společně s dětmi.